Telepatie v praxi … aneb Profesora „potkáte prakticky všude“

Dnes jsem při dopoledním vyučování (Lekce č.9) trošku znuděně zíval … mí mladí a krásní spolužáci (z Asie a Švýcarska, Brazilci opět nezklamali a do školy dnes nedorazili) “pilně překládali výukový text“ … těžká nuda … brali jsme zrovna „jídlo“ … aneb působivé vyprávění o tom, „jak se někteří na světě přežírají a někteří nemají co jíst“ … byl jsem zrovna „vyvolán“ na „arabský svět“ a měl jsem popsat, jak tam ti „krásní kluci žerou rukama či gurmánsky uždibují kousky pity a ty máchají v těch jejich ukrutných omáčkách“ … podíval jsem se na obrázek … a co nevidím … ten, co je mi po něm smutno … sedí v kruhu „svých nejbližších“ (zřejmě inženýrů káhirské univerzity, obor „konkrít až beton … vč. páky a nakloněné roviny“) …

… no nebudu vás dlouho napínat … na níže přiložených snímcích se nachází spousta Arabů a „Profesor“ (vlastním jménem Ing. Petr Šafář, CSc., m.j. vyučující „nadějné stavaře“ na VŠ v Brně) … můj věrný „potápěčský buddy“ (co mě několikrát pod vodou zachránil život) … několik zamáčknutých slz bylo „namístě“, proto ta slova o „telepatii“ …

… naše učitelka ovšem neměla pro moje nadšení příliš pochopení … trvala na tom, že „jde o záměnu osob“ (či mě snad hráblo) a budeme pokračovat ve výuce … ale nešlo to … znáte mě … všem jsem začal rozdávat Profesorovo „mobilní číslo“, ať ho klidně zavolají (a vzbudí, že je sice v Evropě noc, ale on se určitě nebude zlobit) a on jim plynulou „oxfordskou angličtinou“ potvrdí, že nejde o záměnu osob … poté byla vyhlášena „mimořádná přestávka“ … a bylo …

P.S. -  malá poznámka pro ty, co neznají Profesora: takto přesně vypadá Profesor, když jsme na společných potápěčských tripech v Egyptě .. v civilu, v Brně, vypadá mnohem hůř !!!

Deep Sea Fishing – aneb … kdy už to konečně bude?

Vojta Dyk zpívá u nás populární píseň z filmu Signál: Čekám na signál a ten nepřichází a tak čekám dál … takhle nějak si připadám, když se nemohu „dostat na moře na hlubokomořský rybolov“. Po hurikánu jsem si říkal, že snad … ale pak přišly vlny, větry, déšť a počasí … jak říkají bratia Slováci: „na figu“ … a  toto počasí trvá už cca 10 dní (a má trvat ještě asi týden).

Proto nezoufám a připravuji se alespoň na suchu/virtuálně. Zakoupil jsem za 7 AUD (140 Kč) praktickou „guide/příručku“ … tato příručka říká/napovídá … jaké ryby vlastně mohu chytat ve státě Queensland (slaná i sladká voda), kolik si jich mohu odnést domů, jaká je lovná míra, zda je ryba bojovná a zda je chutná na talíři, jestli náhodou není jedovatá … prostě „krásná oboustranná pogumovaná áčtverka s karabinou k zavěšení na opasek rybáře“ (navíc s 30 cm měřítkem, k měření ulovených ryb) … na níže uvedených fotkách uvidíte, že „nekecám“. Poslední obrázek dokumentuje „nabídky charters“ … no, na papíře to vypadá krásně, ale už jsem tady viděl vrátit se loď s cca 6 rybáři z „dípsífišing“ … někteří byli evidentně zablití, jiní jen bledí (vlny) a polystyrénové bedny na úlovky byly „hodně, hodně lehký/prázdný“ … takže mi přejte opak a jestli se „podaří“, určitě se pochlubím na webu.

HOLDEN … aneb „vždyť já ty auta znám, jen jsou trošku jiný!“

Holden-logoZakladatel firmy, James Alexander Holden, původně sedlář z Adelaide, by se asi hodně divil, cože to pod značkou jeho jména, jezdí v současné době po australských silnicích. A podle známé poučky, že za všechno „divné“, na tomto světě „mohou buď američané nebo rusové“ … tady je konkrétně vidět „práce US koncernu GM“ a „ukázková globalizace v praxi“.

Takže … pod značkou Holden tady uvidíte současné i minulé modely automobilky Opel (hlavně starší sedan a kombík Commodore, u nás známý pod názvem Omega, zde jezdí v mnoha variantách), dále modely „asijského Chevroletu“ (dříve korejské Daewoo) a to Spark (fuj), Aveo, Cruze, Captiva atd. Z některých názvů vám jde hlava kolem … např. označení Barina, tady najdete na našich známých Opel Corsa, Chevrolet Spark i Aveo … a vše (až na vyjímky jezdí na „petrol“, tedy benzin), taktéž jsou v kurzu úpravy na plyn a E85 (bioethanol) …

… ale když jsem tak brousil kolem autosalonu (abych se nemusel šprtat ta protivná AJ slovíčka) … uslyšel jsem nastartovaný motor, zde velmi populárního pick-upu s názvem UTE … bublal tam pod kapotou osmiválec do V, šestilitr … přes 500 Nm krouťák … klasickej americkej atmosférickej motor bez turba … trošku jsem zalitoval (ten zvuk, to byl koncert), že jsem koupil jen šestiválec a třiapůllitr … celou noc jsem měl ten koncert v uších … ale ráno jsem se probudil, rychle jsem mrknul na web Holdenu … a spotřeba ve městě cca 20 l/100 km … mě rychle dostala do „reality“ … zůstanu u své Magny, co žere po městě těch úžaných 14 l/100 km … jupí !!!

SHAFSTON, 13 Nerang Street, Southport, Gold Coast, 4215 Queensland, Australia

Na mém webu je v záhlaví uvedeno: „Anglicky snadno a rychle“ … když jsem tuto repliku psal, vzpomínal jsem na film Adéla ještě nevečeřela … film končí a Nick Carter je odvolán do Egypta … zmizela totiž Cheopsova pyramida … Nick sedí ve vlaku a v rukou má učebnici … Egyptsky snadno a rychle …

… tak nějak „podobně“ jsem si představoval svoji „klokaní anabázi“ … ovšem realita je jiná, tvrdá až krutá … ale abych nepřeháněl … pojem SHAFSTON je „léngvičskúl“, měsíc tam stojí cca 21 000,- Kč … začal jsem v pondělí 4.února … mám za sebou týden a dva dny. Učebnice je v angličtině, postupně si překládám „slovíčka z prvních pěti lekcí“ a sleduji (v němém úžasu) mé mladé a šikovné spolužáky z Japonska, jižní Koreje, Švýcarska (zatím dobrý) a Brazílie …

… nic proti Brazilcům, ale po několika dnech ve škole s nimi … nemohu pochopit, jak taková veliká země může principiálně fungovat a jak je možné, že jim ještě někdo nevyhlásil válku … nic ve zlém, vy portugalsky hovořící lidé … jste protě jiní …

Mé pocity ze školní lavice nelze vyjádřit „stručně“ (což má být na tomto webu nutností) … takže jen „středně stručně“ … než jsem začal chodit do školy, tak jsem se usmíval, volnočasové aktivity „nebraly konce“ … teď po několika dnech ve škole mám nastavený režim (abych ve škole neusínal, jako náš nejmenovaný kníže ve sněmovně) takto: slíping,vošing,brekfest,skúllírning icl. very small lunch,slíping,dinr,vošing,slíping … tedy od pondělí do pátku … v sobotu a v neděli usedavě pláču, lomím rukama, vzývám potápěčského boha Poseidona a  drmolím si pod vousy … proč jsem sem vlastně jezdil … proč jsem sem vlastně jezdil … proč jsem sem vlastně jezdil … aneb „anglicky snadno a rychle“.

Připojených pár fotek dokumentuje … už musím jít zase spát … staří lidé by asi neměli chodit do školy !!!

A pak, že nerostou … aneb Magda? Jak se Vám líbí?

7. února 2013. Předevčírem jsem byl surfovat na pláži na Spitu (tedy spíše pokoušet vlny, v mém případě) … jedu takhle po levé straně vozovky (už zkušeně, tváříc se velmi znuděně, country rádio na „plné koule“, okna spuštěná … tedy „Sunshine State v plné parádě“), když tu vidím … Mazlík … sice červený, ale … okamžitě jsem šel na brzdu … a malý Holden Barina za mnou (u nás pod názvem Opel Corsa) do mě málem napálil … ovšem mě to bylo úplně jedno … zastavil jsem a šel jsem „po něm“ (Mazlíkovi) … pro vás to asi nic neznamená, ale pro mě … v daleké zemi … připadal jsem si jako Jan Amos v Naardenu, když narazil na stánek s jitrnicemi a tlačenkou … takže se pokochejte několika snímky … ať konečně vidíte, že ty vaše SUV a kombíky jsou sice praktické, ale „ukrutně ………………“ … doplňte si sami.

Klokani – nezbytný doplněk „klokaního webu“

5. února 2013. V minulých dnech jsem konečně navštívil rezervaci Coombabah Lakelands Conservation Area (nedaleko našeho Labradoru, směrem na jihozápad) … aneb rezervaci, kde klokani žijí volně a není to ta „velkovýkrmna“, kde dostanete z automatu za 2 AUD žrádlo pro tyto vačnatce a poté filmujete svoje haranty/příbuzné … doma se pak většinou pochlubíte svým známým videm dlouhým cca 55 minut … prostě nuda na „entou“ …

to ale není náš případ … níže uvedené video jen naznačí, co relativně divocí klokani „umí“ (navíc klokanů je tolik druhů, že zatím nemám ponětí, koho/co jsem vlastně točil) … a jakmile budu mít více informací o těchto úžasných tvorech, natočím „pořádné video i s mluveným komentářem“ … prostě něco, co bude ozdobou „klokaního webu“ (asi).

Coolangatta – surfařský ráj pro začátečníky

4. února 2013. Včera byla neděle a tak jsme vyrazili (má nová australská družka a moji domácí) na malý výlet. Městečko Coolangatta je známé svým památníkem námořního kapitána Cooka a taktéž vyhlášenými surfařskými plážemi, z nichž některé jsou chráněny útesy a jsou vhodné pro začátečníky v tomto krásném sportu.

Jako známý vodomil jsem neodolal a šel „omrknout terén“. Musím uznat, že pojmy: počkej si na svou vlnu, chytání vln, duck diving atd. se v Brně nenaučíte a na amaterském webu  http://surfing.kvalitne.cz/ si uděláte jen „rámcový obraz“. Takže stojím na začátku, pořídil jsem základní výbavu a zvažuji, zda půjdu do „serfingskúl“ či ze mě bude „samouk“ … v každém případě ale začnu, protože být v Pise a nevidět šikmou věž …

Moje nová australská družka …

tak to je ta má nová družka … vyměnil jsem ji za obraz … krajinka v zimním hávu … řečeno tedy slovem klasika/Hrabala ve filmu Slavnosti sněženek …

ovšem já jsem družku nevyměnil za obraz … jak už jsem v předchozím příspěvku naznačil, navštívil jsem obchod s „usedcars“, domluvil, zaplatil a moje nová družka má jméno Magna. Míry a váhy jsou následující: rozená je v r. 2001 (tedy ještě pod zákonem, ale nevypadá), objem plic má skoro 3,5 litru, 6 půvabných ňader a ještě k tomu do V, má už sice něco najeto, ale pořád to „není moc“ … další údaje jen stručně: 150 kW, 4.st.automat s hydrodynamickým měničem, klima, počítač atd. … tedy vše potřebné pro jízdu vlevo. Hlavně si pochvaluji, že moje družka Magna má hodně špíčků/deformačních zón, protože až zase pojedu vpravo a ostatní v mém protisměru … no, snad to přežijeme oba. Předem děkuji za vaše upřímné gratulace k tomuto neformálnímu svazku.

IMG_5188 IMG_5190 IMG_5191